Forum Forum krakowskiej sekcji Inicjatywy Uczniowskiej Strona Główna   Forum krakowskiej sekcji Inicjatywy Uczniowskiej
www.iu.er.pl
 


Forum Forum krakowskiej sekcji Inicjatywy Uczniowskiej Strona Główna -> artykuły, teksty itp. -> MANIFEST INICJATYWY UCZNIOWSKIEJ
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
  Post MANIFEST INICJATYWY UCZNIOWSKIEJ - Wysłany: Śro 3:03, 26 Lip 2006  
Strzyga
Dołączył: 27 Cze 2006
Posty: 218
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków


Celem Inicjatywy Uczniowskiej jest propagowanie oraz realizowanie w praktyce idei szkół wolnościowych opartych na samorządzie uczniów i partnerstwie w stosunkach uczeń-nauczyciel. Inicjatywę tworzą uczniowie i uczennice, którym nie jest obojętne, w jakich warunkach się uczą i rozwijają, a przy okazji chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Wierzymy w możliwość zmiany dotychczasowego, państwowego systemu nauczania w wolnościową edukację bez narzuconych zakazów i nakazów, których jedynym celem jest krępowanie ucznia. Szkoła powinna rozwijać krytycyzm, zdolność samodzielnego myślenia, a nie wspierać ślepe uleganie odgórnie narzuconym autorytetom. Opowiadamy się także za prowadzeniem nauki bez narzucania jakichkolwiek ideologii (w tym religijnych), gdyż jest to szkodliwe ograniczenie wolności i samodzielności człowieka, który pragnie się rozwijać w kierunku, jaki preferuje.
Młodzi ludzie, którzy kształcą się od podstawówki po studia, mają własne zdanie. Niestety sytuacja jest taka, że często są dyskryminowani z racji wieku i braku doświadczenia. Jednym z głównych celów Inicjatywy Uczniowskiej jest budowa solidarności wśród młodzieży, wspierania się nawzajem w dążeniu do samostanowienia uczniów w ich własnym środowisku. Podstawową sprawą, którą Inicjatywa Uczniowska powinna się zająć, jest zmiana organizacji samorządów w szkołach, które obecnie są obcym ciałem dla przeciętnego ucznia i w związku z tym bardzo często nie ma on możliwości wpływania na działanie szkoły.
Chcemy działać w myśl hasła: Szkołę tworzą jej uczniowie. Naturalnym prawem człowieka jest współdecydowanie bezpośrednie w sprawach, które dotyczą jego środowiska. W naszym przypadku szkoły. Ponadto Inicjatywa wspiera działania samopomocowe wśród uczniów (np. Koła samokształceniowe, pomoc materialną dla biedniejszych uczniów, itd.).
Sprzeciwiamy się niesprawiedliwości nauczycieli w stosunku do uczniów. Często nauczyciele unikają konsekwencji za zastraszanie ucznia. Nie można zaakceptować takiej sytuacji. W mediach pojawiają się niejednokrotnie wyrwane z kontekstu obrazy o "narastającej agresji uczniów w szkołach". Pomija się oczywisty fakt, że agresja w szkole wynika przede wszystkim z sytuacji ekonomicznej środowiska w jakim wychowują się uczniowie. Bieda i wykluczenie społeczne przekładają się na wzrost agresji w całym społeczeństwie, a nie jedynie wśród młodzieży. Bez likwidacji przyczyn tej sytuacji, bez likwidacji biedy i kapitalistycznej logiki wyzysku i bezwzględnej konkurencji, nie da się uzdrowić także sytuacji w szkole.
Sprzeciwiamy się również wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, czy kolor skóry.
Każdy uczeń, któremu bliskie są idee niehierarchicznej samorządności, samopomocy i samoorganizacji, pragnący w jakikolwiek sposób wspomóc Inicjatywę, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Nie 16:25, 17 Wrz 2006  
zjeb
Dołączył: 31 Maj 2006
Posty: 38
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zewsząd


pod większością tego, co tu napisamo podpisuję się obiema rękami. Jak dobrze pójdzie, to za dwa lata już będę uczył jakichś ludzi i to zgodnie z tym co powyżej. Pozdro.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Post  - Wysłany: Sob 10:06, 23 Gru 2006  
Malan
Dołączył: 20 Gru 2006
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3IU jest wpozadku trzeba walczyc z debilizmem w naszje polityce


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powrót do góry  

  Forum Forum krakowskiej sekcji Inicjatywy Uczniowskiej Strona Główna -> artykuły, teksty itp. -> MANIFEST INICJATYWY UCZNIOWSKIEJ Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

   
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin